Answer: 65.7 grams
Explanation:
1) ratio
Since 1 mole of CaF2 contains 1 mol of F2, the ratio is:
1 mol CaF2 : 1 mol F2
2) So, to produce 8.41 * 10^ -1` mol of F2 you need the same number of moles of CaF2.
3) use the formula:
mass in grams = molar mass * number of moles
molar mass of CaF2 = 40.1 g/mol + 2 * 19.0 g/mol = 78.1 g/mol
mass in grams = 78.1 g/mol * 8.41 * 10^ -1 mol = 65.7 grams
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct option is 
Explanation:
From the question we are told that
the cell voltage for AD is 
From the data give we can see that

i.e 
In the same way we can say that

=> 

Answer:

Explanation:
Hello,
a) In this case, since the heat associated with the dissolution of ammonium nitrate is positive, such reaction is endothermic as it absorbs heat.
b) Now, for computing the temperature once the dissolution is done, we apply (considering that it is a cooling process):

Nonetheless, we should first compute the moles of the mixture as:

Thus, the total absorbed heat is:

Now, the temperature is:

Best regards.