When air is blown into the open pipe,
L = 
where nis any integral number 1,2,3,4 etc. and λ is the wavelength of the oscillation
⇒λ=
Note here that n=1 is for fundamental, n=2 is first harmonic and so on..
⇒ third harmonic will be n=4
Given L=6m, n=4, solving for λ we get:
λ=
=3m
Relationship of frequency(f), velocity of sound (c) and wavelength(λ) is:
c=f.λ Or f= 
⇒f=
≈115 Hz
It depends on where you live when you're not visiting Chicago. We need to know the distance of the trip.
Your average speed on the trip is . . .
(total distance in miles) / (3 hours)
miles per hour
Answer:
Final velocity of the block = 2.40 m/s east.
Explanation:
Here momentum is conserved.
Initial momentum = Final momentum
Mass of bullet = 0.0140 kg
Consider east as positive.
Initial velocity of bullet = 205 m/s
Mass of Block = 1.8 kg
Initial velocity of block = 0 m/s
Initial momentum = 0.014 x 205 + 1.8 x 0 = 2.87 kg m/s
Final velocity of bullet = -103 m/s
We need to find final velocity of the block( u )
Final momentum = 0.014 x -103+ 1.8 x u = -1.442 + 1.8 u
We have
2.87 = -1.442 + 1.8 u
u = 2.40 m/s
Final velocity of the block = 2.40 m/s east.
Answer:
The graphs are attached
Explanation:
We are told that he starts with a constant speed of 25 m/s for a distance of 100 m.
At constant velocity, v = distance/time
time(t) = distance(d)/velocity(v)
t1 = 100/25
t1 = 4 s
Now, we are told that he applies his brakes and accelerates uniformly to a stop just as he reaches a wall 50m away.
It means, he decelerate and final velocity is zero.
Thus;
v² = u² + 2as
0² = 25² + 2a(50)
25² = - 100a
625 = - 100a
a = - 625/100
a = - 6.25 m/s²
v = u + at
0 = 25 + (-6.25t)
25 = 6.25t
t = 25/6.25
t = 4 s
With the values gotten, kindly find attached the distance-time and velocity-time graphs.
Answer:
5.1*10^3 J/m^3
Explanation:
Using E = q/A*eo
And
q =75*10^-6 C
A = 0.25
eo = 8.85*10^-12
Energy density = 1/2*eo*(E^2) = 1/2*eo*(q/A*eo)^2 = [q^2] / [2*(A^2)*eo]
= [(75*10^-6)^2] / [2*(0.25)^2*8.85*10^-12]
= 5.1*10^3 J/m^3