Answer:
A. The same amount of heat is absorbed in both the experiments because the product of mass, specific heat capacity, and change in temperature are equal for both.
Explanation:
- The amount of heat absorbed by water (Q) can be calculated from the relation:
<em>Q = m.c.ΔT.</em>
where, Q is the amount of heat absorbed by water,
m is the mass of water,
c is the specific heat capacity of water (c = 4.186 J/g °C),
ΔT is the temperature difference (final T - initial T).
- <u><em>For trial 1:</em></u>
m = 30.0 g, c = 4.18 J/g °C, ΔT = 40.0 °C – 0.0 °C = 40.0 °C
<em>∴ Q = m.c.ΔT</em> = (30.0 g)(4.18 J/g °C)(40.0 °C) = <em>5023 J.</em>
- <u><em>For trial 2:</em></u>
m = 40.0 g, c = 4.18 J/g °C, ΔT = 40.0 °C – 10.0 °C = 30.0 °C
<em>∴ Q = m.c.ΔT</em> = (40.0 g)(4.18 J/g °C)(30.0 °C) = <em>5023 J.</em>
<em>A. The same amount of heat is absorbed in both the experiments because the product of mass, specific heat capacity, and change in temperature are equal for both. </em>