Tension may be defined as the pulling power transferred
axially through a cable, string, chain, or alike one-dimensional unceasing object,
or by separately end of a rod.
To compute for tension:
Sum the moments about the pivot:
ΣM = 0 = T * 3.5m * sin37 º - 45000N * 7.0m * cos37º
tension T = 119 434 N
Answer:
X Component is 183.85N
Explanation:
The x component of the force on the block due to the rope;
X = F cos @ where if is the force, @ is the angle mad with the block.
X = F cos @
X = 240 cos 40
Cos 40= 0.7660, so
X = 240 × 0.7660
X component= 183.85N// rounded to two decimal places.
Answer:
the function varies linearly with the radius of the disk, so the smallest period is zero for a radius of zero centimeters
Explanation:
This system performs a simple harmonic movement where the angular velocity is given by
w = √ k / I
Where k is the constant recovered from the axis of rotation and I is the moment of inertia of the disk
The expression for the moment of inertia is
I = 1/2 m r²
Angular velocity, frequency and period are related
w = 2π f = 2π / T
Substituting
2π / T = √ k / I
T = 2π √ I / k
T = 2π √ (½ m r² / k)
T = (2π √m / 2k) r
We can see that the function varies linearly with the radius of the disk, so the smallest period is zero for a radius of zero centimeters
To solve this problem we will apply the concepts related to energy conservation. Here we will use the conservation between the potential gravitational energy and the kinetic energy to determine the velocity of this escape. The gravitational potential energy can be expressed as,

The kinetic energy can be written as,

Where,
Gravitational Universal Constant
Mass of Earth
Height
Radius of Earth
From the conservation of energy:

Rearranging to find the velocity,
Escape velocity at a certain height from the earth
If the height of the satellite from the earth is h, then the total distance would be the radius of the earth and the eight,


Replacing the values we have that


Therefore the escape velocity is 3.6km/s
Answer:
Explanation:
Given
Two block are connected by rope 
rope is attached to block 2
suppose
is a force applied to Rope
Applied force
=Tension in Rope 2

where a=acceleration of system
Tension in rope
is denoted by 

divide 1 and 2 we get

also 


