Answer: It has the highest number of hydroxide ions
Explanation: I took the review
<span>1 ml of water weighs 1 gram so 1 liter (1000 ml) weighs 1000 grams. A 3% solution (3% = 0.03) of hydrogen peroxide (w/v) would contain 1000 grams x 0.03 or 30 grams. The chemical formula of hydrogen peroxide is H2O2 and a mole weighs 34.0147 grams/mole. So 30 grams of H2O2 divided by 34.0147 grams/mole equals 0.88 moles of H2O2. The concentration of a 3% (w/v) hydrogen peroxide solution therefore contains 30 grams of H202 (or 0.88 moles of H202) per in a liter of water (or 1000 grams H20) would thus be 0.88 moles H2O2 per liter (0.88 moles H2O2/l) .</span>
Answer:check explanation
Explanation:
No diagram is given above but to determine the value of melting point we need to understand the fact that NaCl has a lower melting point than MgS.
Reasons are; (1) sodium ion (+1) in the first group of the periodic table is characterized by its softness and low melting point and, (2). Is that it has a lower melting point than MgS because the COULUMBIC ATTRACTIONS between its singly charged sodium ions(+1) and the chlorine ions(-1) are weaker than those between the ions in MgS.
Answer:
A chemical change occurred and a gas was produced.
Step-by-step explanation:
If there is no chemical reaction, the <em>Law of Conservation of Mass</em> says that
Total mass = Mass 1 + Mass 2
However, if the two liquids react and give off a gas, then
Total mass = Mass 1 + Mass 2 + Mass of gas
You are not measuring the mass of the gas, so the mass of the liquids after mixing is less than it was before mixing.
For example, if Liquid 1 was a solution of HCl and Liquid 2 was a solution of Na₂CO₃, they would give off CO₂ on mixing. but you would not be measuring the mass of the CO₂.
Answer:
83°C
Explanation:
The following were obtained from the question:
M = 40g
C = 4.2J/g°C
T1 = 91°C
T2 =?
Q = 1300J
Q = MCΔT
ΔT = Q/CM
ΔT = 1300/(4.2x40)
ΔT = 8°C
But ΔT = T1 — T2 (since the reaction involves cooling)
ΔT = T1 — T2
8 = 91 — T2
Collect like terms
8 — 91 = —T2
— 83 = —T2
Multiply through by —1
T2 = 83°C
The final temperature is 83°C