Answer:
denotes the molar hydrogen ion concentration
Explanation:
Answer:
3.69 g
Explanation:
Given that:
The mass m = 325 g
The change in temperature ΔT = ( 1540 - 165)° C
= 1375 ° C
Heat capacity
= 0.490 J/g°C
The amount of heat required:
q = mcΔT
q = 325 × 0.490 × 1375
q = 218968.75 J
q = 218.97 kJ
The equation for the reaction is expressed as:

Then,
1 mole of the ethyne is equal to 26 g of ethyne required for 1544 kJ heat.
Thus, for 218.97 kJ, the amount of ethyne gas required will be:

= 3.69 g
As we know that Molarity is given as,
M = moles / V
Solving for V,
V = moles / M ------------------(1)
Also, moles is equal to,
moles = mass / M. mass -------------(2)
puting value of moles from eq. 2 into eq. 1,
V = (mass / M.mass) / M
Putting values,
V = (45 g / 164 g/mol) / 1.3 mol/dm³
V = 0.21 dm³
Answer:
Explanation:
CHECK THE ATTACHMENT FOR THE COMPLETE QUESTION AND THE DETAILED EXPLANATION
NOTE:
Equatorial atoms are referred to atoms that are attached to carbons in the cyclohexane ring which is found at the equator of the ring.
Axial atoms are atoms that exist in a bond which is parallel to the axis of the ring in cyclohexane
The age of painting was determined from the decay kinetics of the radioactive Carbon -14 present in the painting sample.
Given that the half life of Carbon-14 is 5730 years.
Radioactive decay reactions follow first order rate kinetics.
Calculating the decay constant from half life:
λ
=
= 
Setting up the radioactive rate equation:

Where 

k = decay constant = 

ln 0.125 = 
-2.079=
t=
= 17185 years
t = 17185 years
Therefore age of the painting based in the radiocarbon -14 dating studies is 17185 years