Answer:
binding energy is 99771 J/mol
Exlanation:
given data
threshold frequency = 2.50 ×
Hz
solution
we get here binding energy using threshold frequency of the metal that is express as
..................1
here E is the energy of electron per atom
and h is plank constant i.e.
and x is binding energy
and here N is the Avogadro constant =
so E will
E =
so put value in equation 1 we get
= 2.50 ×
×
solve it we get
x = 99770.99
so binding energy is 99771 J/mol
Answer:Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire. If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.
Explanation:
Magnetic field around a long current carrying wire is given by

where B= magnetic field
permeability of free space
I= current in the long wire and
r= distance from the current carrying wire
Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire.
Now if I'=3I and r'=2r then magnetic field B' is given by

Thus If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.
Magnetic flux can be calculated by the product of the magnetic field and the area that is perpendicular to the field that it penetrates. It has units of Weber or Tesla-m^2. For the first question, when there is no current in the coil, the flux would be:
ΦB = BA
A = πr^2
A = π(.1 m)^2
A = π/100 m^2
ΦB = 2.60x10^-3 T (π/100 m^2 ) ΦB = 8.17x10^-5 T-m^2 or Wb (This is only for one loop of the coil)
The inductance on the coil given the current flows in a certain direction can be calculated by the product of the total number of turns in the coil and the flux of one loop over the current passing through. We do as follows:
L = N (ΦB ) / I
L = 30 (8.17x10^-5 T-m^2) / 3.80 = 6.44x10^-4 mH
Answer:
80% (Eighty percent)
Explanation:
The material has a refractive index (n) of 1.25
Speed of light in a vacuum (c) is 2.99792458 x 10⁸ m/s
We can find the speed of light in the material (v) using the relationship
n = c/v, similarly
v = c/n
therefore v = 2.99792458 x 10⁸ m/s ÷ (1.25) = 239 833 966 m/s
v = 239 833 966 m/s
Therefore the percentage of the speed of light in a vacuum that is the speed of light in the material can be calculated as
(v/c) × 100 = (1/n) × 100 = (1/1.25) × 100 = 0.8 × 100 = 80%
Therefore speed of light in the material (v) is eighty percent of the speed of light in the vacuum (c)