Answer:34 cm
Explanation:
Given
mass of meter stick m=80 gm
stick is balanced when support is placed at 51 cm mark
Let us take 5 gm tack is placed at x cm on meter stick so that balancing occurs at x=50 cm mark
balancing torque






Answer:

Explanation:
The energy needed to ionize a hydrogen atom in the ground state is:

The energy of the photon is related to the wavelength by

where
h is the Planck constant
c is the speed of light
is the wavelength
Solving the formula for the wavelength, we find

Answer:
ω = 4.07 rad/s
Explanation:
By conservation of the energy:
W = ΔK

where 
Solving for ω:

As per the question the distance travelled by a car is 28.4 inch.
we are asked to determine the conversion factor in centimeter which when multiplied with 28.4 inch will give a unit.
we know that one inch =2.54 centimeter.
Hence 28.4 inch = 2.54 ×28.4 cm
=72.136 cm.
Now we have to determine the conversion factor .The multiplication factor is calculated as 
[p is the multiplication factor.]
Hence the multiplication factor is 72.137 cm which will give unit conversion when multiplied with 28.4 inch.