The balanced chemical equation that represents the reaction is as follows:
<span>SrBr2(aq) + 2AgNO3(aq) → Sr(NO3)2(aq) + 2AgBr(s)
</span>
From the periodic table:
mass of silver = 108 grams
mass of bromine = 80 grams
molar mass of silver bromide = 108 + 80 = 188 grams
number of moles = mass / molar mass
number of moles of produced precipitate = 3.491/188 = 0.018 moles
From the balanced equation:
1 mole of strontium bromide produces 2 moles of silver bromide. Therefore, to calculate the number of moles of <span>strontium bromide that produces 0.018 moles of silver bromide, you will just do a cross multiplication as follows:
amount of </span><span>strontium bromide = (0.018x1) / 2 = 9.28 x 10^-3 moles</span>
Answer:
4
Explanation:
Relationship between wavenumber and Rydberg constant (R) is as follows:

Here, Z is atomic number.
R=109677 cm^-1
Wavenumber is related with wavelength as follows:
wavenumber = 1/wavelength
wavelength = 253.4 nm

Z fro Be = 4

Therefore, the principal quantum number corresponding to the given emission is 4.
In order to determine the density of an item, we will need to determine its mass and volume. The standard unit for measuring mass in a lab is the gram. Think about liquids- what units do you typically report the volume of a liquid in? What about for a sugar cube, what volume is the most appropriate?
A regular object like a sugar cube can be measured with a ruler so we might report the volume in centimeters cubed (cm3). An irregular object like the plate pictured below can be measured by using a technique called volume by displacement. A liquid (typically water) is placed in a graduated cylinder and the volume of a liquid is measured. Then the irregular object is placed in the liquid and the volume is measured again. The change in volume is the irregular object’s volume. This measurement is often made using a graduated cylinder and recording a volume in Liters or milliliters (mL).
Figure 1. (a) Regular object of metal blocks with the same width, length, and height. (B) An irregular
Answer:
Explanation:Since the compound X has no net-dipole moment so we can ascertain that this compound is not associated with any polarity.
hence the compound must be overall non-polar. The net dipole moment of compound is zero means that the vector sum of individual dipoles are zero and hence the two individual bond dipoles associated with C-Cl bond must be oriented in the opposite directions with respect to each other.]
So we can propose that compound X must be trans alkene as only in trans compounds the individual bond dipoles cancel each other.
If one isomer of the alkene is trans then the other two isomers may be cis .
Since the two alkenes give the same molecular formula on hydrogenation which means they are quite similar and only slightly different.
The two possibility of cis structures are possible:
in the first way it is possible the one carbon has two chlorine substituents and the carbon has two hydrogens.
Or the other way could be that two chlorine atoms are present on the two carbon atoms in cis manner that is on the same side and two hydrogens are also present on the different carbon atoms in the same manner.
Kindly refer the attachments for the structure of compounds:
D is the answer, I believe.
An isolated system is one that allows neither heat or matter to enter or exit, and since the liquid remained the same temperature, one can conclude that neither energy nor matter is passing through.