Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct
Answer:

Explanation:
For the first ball, the moment of inertia and the kinetic energy is:


So, replacing, we get that:

At the same way, the moment of inertia and kinetic energy for second ball is:


So:

Then,
is equal to
, so:




Finally, solving for
, we get:

The neutral table tennis ball will become
polarized, with positive charges toward the glass rod. The
correct answer between all the choices given is the last choice or letter D. I
am hoping that this answer has satisfied your query and it will be able to help
you, and if you would like, feel free to ask another question.
PART A)
horizontal distance that will be moved = 14 m
Height of the fence = 5.0 m
height from which it is thrown = 1.60 m
angle of projection = 54 degree
So here we can say that stone will travel vertically up by distance

now we will have displacement in horizontal direction

now we know that


now we will have


also for y direction


now from the two equations we will have




now from above equations


So the minimum speed will be 13.2 m/s
Part B)
Total time of the motion after which it will land on the ground will be "t"
so its vertical displacement will be

now we will have




Now the time after which it will reach the fence will be t1 = 1.8 s
so total time after which it will fall on other side of fence


now the displacement on the other side is given as


