Energy, in a form of gamma rays, is <span>released when an electron and its antiparticle (positron) annihilate each other. </span>
Answer:
Final temperature is 32.56 °C
Explanation:
The specific heat of a substance is the amount of heat required to raise the temperature of 1g of the substance by 1°C.
The following equation/formula is used;
Q = m × c × ΔT
Where; Q= amount of heat supplied
(cal)
M= mass of ethanol (g)
C= specific heat of ethanol
(cal/g °C)
ΔT= change in temperature (°C)
i.e. (final temperature - initial
temperature)
According to the question, Q= 100 calories (cal), M= 18g, C= 0.581 cal/g °C, initial temperature = 23°C, final temperature = ?
Hence, we insert our values into the equation;
Q = m × c × ΔT
ΔT = Q/mc
(Final T - Initial T) = Q/mc
(Final T - 23) = 100/ 18 × 0.581
(Final T - 23) = 100/10.458
Final T - 23 = 9.562
Final T = 23 + 9.562
Final T = 32.562
Hence, the final temperature of ethanol is 32.56°C
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since iron (III) chloride (FeCl3) and barium chloride (BaCl2) are both chloride-containing compounds, we can compute the moles of chloride from each salt, considering the concentration and volume of the given solutions, and using the mole ratio that is 1:3 and 1:2 for the compound to chlorine:

So the total mole of chloride ions:

And the total volume by adding the volume of each solution in L:

Finally, the molarity turns out:

Best regards.
PH is calculated using <span>Handerson- Hasselbalch equation,
pH = pKa + log [conjugate base] / [acid]
Conjugate Base = Acetate (CH</span>₃COO⁻)
Acid = Acetic acid (CH₃COOH)
So,
pH = pKa + log [acetate] / [acetic acid]
We are having conc. of acid and acetate but missing with pKa,
pKa is calculated as,
pKa = -log Ka
Putting value of Ka,
pKa = -log 1.76 × 10⁻⁵
pKa = 4.75
Now,
Putting all values in eq. 1,
pH = 4.75 + log [0.172] / [0.818]
pH = 4.072
Answer :Solid in bottle a is ionic, solid in bottle b is molecular and solid in bottle c is ionic.
Explanation :
Ionic compound is formed when a metal atom donates one or more electrons to a non metal. This results in the formation of a cation ( a positive ion) and an anion ( a negative ion). These ions are bonded to each other by electrostatic attraction.
The intermolecular forces in case of a an ionic compound are very strong.
The melting point of a substance depends on how strongly the molecules are attracted to each other. Stronger the forces, higher is the melting point.
Therefore ionic compounds always have very high melting points.
On the other hand, covalent compounds have weak intermolecular forces. Therefore they have low melting points.
Based on above discussion, we can classify the given compounds as follows.
a) Solid in bottle a is Ionic as it has high melting point.
b) Solid in bottle b is molecular as it has low melting point.
c) Solid in bottle c is Ionic as it has high melting point.