Answer:
110ml
Explanation:
<em>Using the dilution equation, C1V1 = C2V2</em>
<em>Where C1 is the initial concentration of solution</em>
<em>C2 is final concentration of solution</em>
<em>V1 is intital volume of solution</em>
<em>V2 is final volume of solution.</em>
From the question , C1=6M, C2=0.5M, V1=10ml, V2=?



volume of water added = final volume -initial volume
= 120-10
=110ml
It's a because if you add them together you till get 1.40
Net Primary Productivity ... the amount of biomass present in an ecosystem at a particular time .... Explain why a slow growing forest can have a very low NPP and yet store a massive amount of biomass.
Answer:
Pb(NO3)2
Cd(NO3)2
Na2SO4
Explanation:
In the first part, addition of HCl leads to the formation of PbCl2 which is poorly soluble in water. This is the first precipitate that is filtered off.
When the pH is adjusted to 1 and H2S is bubbled in, CdS is formed. This is the second precipitate that is filtered off.
After this precipitate has been filtered off and the pH is adjusted to 8, addition of H2S and (NH4)2HPO4 does not lead to the formation of any other precipitate.
The yellow flame colour indicates the presence of Na^+ which must come from the presence of Na2SO4.