Answer:
(a) x=ASin(ωt+Ф₀)=±(√3)A/2
(b) x=±(√2)A/2
Explanation:
For part (a)
V=AωCos(ωt+Ф₀)⇒±0.5Aω=AωCos(ωt+Ф₀)
Cos(ωt+Ф₀)=±0.5⇒ωt+Ф₀=π/3,2π/3,4π/3,5π/3
x=ASin(ωt+Ф₀)=±(√3)A/2
For part(b)
U=0.5E and U+K=E→K=0.5E
E=K(Max)
(1/2)mv²=(0.5)(1/2)m(Vmax)²
V=±(√2)Vmax/2→ωt+Ф₀=π/4,3π/4,7π/4
x=±(√2)A/2
Answer:
(a) 
(b) P = 6309.6981 W
(c) Value in above part is described as minimum because there would have been power loss in the actual system to achieve this acceleration from the state of rest.
Explanation:
Given:
mass of car, m = 1140 kg
expression of acceleration, 
where "t" is time in seconds
initial time, 
final time, 
(a)
We know,




Kinetic Energy
∴


(b)
We know,
Power


P = 6309.6981 W
(c)
Value in above part is described as minimum because there would have been power loss in the actual system to achieve this acceleration from the state of rest.
Answer:
The water level rises more when the cube is located above the raft before submerging.
Explanation:
These kinds of problems are based on the principle of Archimedes, who says that by immersing a body in a volume of water, the initial water level will be increased, raising the water level. That is, the height in the container with water will rise in level. The difference between the new volume and the initial volume of the water will be the volume of the submerged body.
Now we have two moments when the steel cube is held by the raft and when it is at the bottom of the pool.
When the cube is at the bottom of the water we know that the volume will increase, and we can calculate this volume using the volume of the cube.
Vc = 0.45*0.45*0.45 = 0.0911 [m^3]
Now when a body floats it is because a balance is established in the densities, the density of the body and the density of the water.
![Ro_{H2O}=R_{c+r}\\where:\\Ro_{H2O}= water density = 1000 [kg/m^3]\\Ro_{c+r}= combined density cube + raft [kg/m^3]](https://tex.z-dn.net/?f=Ro_%7BH2O%7D%3DR_%7Bc%2Br%7D%5C%5Cwhere%3A%5C%5CRo_%7BH2O%7D%3D%20water%20density%20%3D%201000%20%5Bkg%2Fm%5E3%5D%5C%5CRo_%7Bc%2Br%7D%3D%20combined%20density%20cube%20%2B%20raft%20%5Bkg%2Fm%5E3%5D)
Density is given by:
Ro = m/V
where:
m= mass [kg]
V = volume [m^3]
The buoyancy force can be calculated using the following equation:
![F_{B}=W=Ro_{H20}*g*Vs\\W = (200+730)*9.81\\W=9123.3[N]\\\\9123=1000*9.81*Vs\\Vs = 0.93 [m^3]](https://tex.z-dn.net/?f=F_%7BB%7D%3DW%3DRo_%7BH20%7D%2Ag%2AVs%5C%5CW%20%3D%20%28200%2B730%29%2A9.81%5C%5CW%3D9123.3%5BN%5D%5C%5C%5C%5C9123%3D1000%2A9.81%2AVs%5C%5CVs%20%3D%200.93%20%5Bm%5E3%5D)
Vs > Vc, What it means is that the combined volume of the raft and the cube is greater than that of the cube at the bottom of the pool. Therefore the water level rises more when the cube is located above the raft before submerging.
Answer:
592.92 x 10³ Pa
Explanation:
Mole of ammonia required = 10 g / 17 =0 .588 moles
We shall have to find pressure of .588 moles of ammonia at 30 degree having volume of 2.5 x 10⁻³ m³. We can calculate it as follows .
From the relation
PV = nRT
P x 2.5 x 10⁻³ = .588 x 8.32 x ( 273 + 30 )
P = 592.92 x 10³ Pa