Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²
As it is given that Bulk modulus and density related to velocity of sound

by rearranging the equation we can say

now we need to find the SI unit of Bulk modulus here
we can find it by plug in the units of density and speed here

so SI unit will be

SO above is the SI unit of bulk Modulus
Answer:
Obviously Lengthen...
or 
Explanation:
As we can observe from the equation, time period of a simple pendulum depends upon the length directly. When the gravitational acceleration increases the time period of the pendulum decreases and vice versa. So, by increasing the length, the time period can be adjusted...
10,000 units of momentum.
p=mv
20,000=m(2v)
10,000=mv