Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km
Answer:
sunspots are storms on the Suns surface
Sunspots are marked by intense magnetic activity
Sunspots produce solar flares and hot gassy ejections.
Sunspots can affect Earth’s climate.
Explanation:
I just did this lesson
Answer:
1848.15J
Explanation:
KE =1/2 mv^2
Mass = 60kg, velocity =40km/h =11.11m/s
Hence
KE =30 x(11.1)^2 /2 = 1848.15J
Answer:
The mass of the cube is 420.8 kg.
Explanation:
Given that,
Length of edge = 38.9 cm
Density 
We need to calculate the volume of cube
Using formula of volume


We need to calculate the mass of the cube
Using formula of density




Hence, The mass of the cube is 420.8 kg.
Answer:
Explanation:
angular momentum of the putty about the point of rotation
= mvR where m is mass , v is velocity of the putty and R is perpendicular distance between line of velocity and point of rotation .
= .045 x 4.23 x 2/3 x .95 cos46
= .0837 units
moment of inertia of rod = ml² / 3 , m is mass of rod and l is length
= 2.95 x .95² / 3
I₁ = .8874 units
moment of inertia of rod + putty
I₁ + mr²
m is mass of putty and r is distance where it sticks
I₂ = .8874 + .045 x (2 x .95 / 3)²
I₂ = .905
Applying conservation of angular momentum
angular momentum of putty = final angular momentum of rod+ putty
.0837 = .905 ω
ω is final angular velocity of rod + putty
ω = .092 rad /s .