Where is the diagram? What is the question?
Answer:
m = 4.65 kg
Explanation:
As we know that the mass of the water that evaporated out is given as

so the energy released in form of vapor is given as



now the heat required by remaining water to bring it from 15 degree to 100 degree



total heat required for above conversion

now by heat energy balance
heat given by granite = heat absorbed by water


Answer:
<h2>
242.5kPa</h2>
Explanation:
According to one of the gas laws, 
Given P1 = 240.0kPa, T1, 15.0°C, T2 = 18.0°C, P2 = ?
Substituting this values into the equation, we have;

Cross multiplying we have;
288P2 = 240*291

The new pressure is 242.5kPa
The intensity of a light in a surface follows the inverse square law formula which can be mathematically expressed as,
I = k/d²
where I is intensity, d is distance, and k is the proportionality constant. For us to increase the intensity, we should lower the distance from the source to the surface.
In a situation in which the smarter armiture is rubbing on the field the most commin reason are defective bushings. So, the ststement the techician A ssys that the brushings shojld be replaced is correct. Techinican A is right.