Answer:
Given that
V= 0.06 m³
Cv= 2.5 R= 5/2 R
T₁=500 K
P₁=1 bar
Heat addition = 15000 J
We know that heat addition at constant volume process ( rigid vessel ) given as
Q = n Cv ΔT
We know that
P V = n R T
n=PV/RT
n= (100 x 0.06)(500 x 8.314)
n=1.443 mol
So
Q = n Cv ΔT
15000 = 1.433 x 2.5 x 8.314 ( T₂-500)
T₂=1000.12 K
We know that at constant volume process
P₂/P₁=T₂/T₁
P₂/1 = 1000.21/500
P₂= 2 bar
Entropy change given as

Cp-Cv= R
Cp=7/2 R
Now by putting the values


a)ΔS= 20.79 J/K
b)
If the process is adiabatic it means that heat transfer is zero.
So
ΔS= 20.79 J/K
We know that

Process is adiabatic




<h2>
Answer: B. Gravitational potential energy </h2>
Explanation:
<em>The gravitational potential energy is the energy that a body or object possesses, due to its position in a gravitational field.
</em>
That is why this energy depends on the relative height of an object with respect to some point of reference and associated with the gravitational force.
In the case of the <u>Earth</u>, in which <u>the gravitational field is considered constant</u>, the value of the gravitational potential energy
will be:
Where
is the mass of the object,
the acceleration due gravity and
the height of the object.
As we can see, the value of
is directly proportional to the height.