Answer:
λ = 2042 nm
Explanation:
given data
screen distance d = 11 m
spot s = 4.5 cm = 4.5 ×
m
separation L = 0.5 mm = 0.5 ×
m
to find out
what is λ
solution
we will find first angle between first max and central bright
that is tan θ = s/d
tan θ = 4.5 ×
/ 11
θ = 0.234
and we know diffraction grating for max
L sinθ = mλ
here we know m = 1 so put all value and find λ
L sinθ = mλ
0.5 ×
sin(0.234) = 1 λ
λ = 2042.02 ×
m
λ = 2042 nm
Answer:

Explanation:
As we know that water from the fountain will raise to maximum height

now by energy conservation we can say that initial speed of the water just after it moves out will be




Now we can use Bernuolli's theorem to find the initial pressure inside the pipe



Answer:
The mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg
Explanation:
The total force due to weight of Laura and friction on the sled can be calculated as follows;

= (400 + 310) N
= 710 N
From Newton's second law of motion, "the rate of change of momentum is directly proportional to the applied force.

where;
is mass of Laura and
is mass of sled
Mass of Laura and the sled combined is calculated as follows;

given
V = Δv = 4-0 = 4m/s
t = 5 s

Therefore, the mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg
Answer: Sean is standing still, and Rhea is running toward Sean while kicking the ball
Explanation: Your welcome :)