Answer:

Explanation:
given data:
flow Q = 9 m^{3}/s
velocity = 8 m/s
density of air = 1.18 kg/m^{3}
minimum power required to supplied to the fan is equal to the POWER POTENTIAL of the kinetic energy and it is given as

here
is mass flow rate and given as


Putting all value to get minimum power


Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N
The car would go from zero to 58.0 mph in 2.6 sec.
Since the force on the car is constant, therefore the acceleration of the car would also be constant.
Now for constant acceleration we can use the equation of motion
Using first equation of motion to calculate the acceleration of the car
v=u+at
29=0+a×1.30 ...... Eq. (1)
Again using the first equation of motion
58=0+a*t ....... Eq. (2)
Dividing eq. (2) with equation 1
t=2×1.3
t=2.6 sec
"At ground level, ozone contributes to smog" so it is also an air pollutant.
Option: A
<u>Explanation</u>:
ozone is naturally present in stratosphere and acts as shield against harmful ultraviolet radiations. But it acts a pollutant contributing to global warming when it is present in lower level atmosphere particularly troposphere. In this level it combines with primary pollutants that is "nitrogen oxides" and "volatile organic" compounds to form secondary pollutant which absorbs outgoing radiation and contributes in raising the temperature. It has harmful impacts on vegetation as well as human health.