When an airplane is flying straight and level at a constant speed, the lift it produces balances its weight, and the thrust it produces balances its drag. However, this balance of forces changes as the airplane rises and descends, as it speeds up and slows down, and as it turns.
W=ΔKE , W=-5000j
KEinitial=(1/2)mv² , KEfinal=0j
ΔKE=-(1/2)mv²
-5000=-(1/2)(100kg)v²
v=10 m/s
Answer:
5.59 m/s
Explanation:
We are given;
Mass = 110 kg
Initial velocity: u = 13.41 m/s
Force = 615 N
Time(t) = 1 s
Now, the formula for force is;
Force = mass x acceleration
Thus;
615 = 110 × acceleration
\Acceleration(a) = 615/110 = 5.591 m/s²
Now, using Newton's first law of motion, we can find acceleration (a). Thus;
v = u + at
v = 13.41 + (5.591 × 1)
v ≈ 19 m/s
So,the change in velocity is;
Final velocity(v) - Initial velocity(u) = 19 - 13.41 = 5.59 m/s
Answer
Hi,
correct answer is {D} 3.5 m/s²
Explanation
Acceleration is the rate of change of velocity with time. Acceleration can occur when a moving body is speeding up, slowing down or changing direction.
Acceleration is calculated by the equation =change in velocity/change in time
a= {velocity final-velocity initial}/(change in time)
a=v-u/Δt
The units for acceleration is meters per second square m/s²
In this example, initial velocity =2.0m/s⇒u
Final velocity=44.0m/s⇒v
Time taken for change in velocity=12 s⇒Δt
a= (44-2)/12 = 42/12
3.5 m/s²
Best Wishes!
Answer:
option B.
Explanation:
The correct answer is option B.
The phenomenon of the curtains to pull out of the window can be explained using Bernoulli's equation.
According to Bernoulli's Principle when the speed of the moving fluid increases the pressure within the fluid decrease.
When wind flows in the outside window the pressure outside window decreases and pressure inside the room is more so, the curtain moves outside because of low pressure.