Answer:
Option A. 1 0n
Explanation:
Details on how to balanced the equation for the reaction given in the question above can be found in the attached photo.
Answer:
Explanation:
70% (vol/vol) means
cotnaimns 70 %(vol/vol) 70 ml of isoprapnol is there in 100 ml of Rubbing sold alcohol.
if it is 200 ml then obvouly it has the 70*2 =140 ml of isoproanol required.
Answer:
The empirical formula of compound is C₂H₆O.
Explanation:
Given data:
Mass of carbon = 12 g
Mass of hydrogen = 3 g
Mass of oxygen = 8 g
Empirical formula of compound = ?
Solution:
First of all we will calculate the gram atom of each elements.
no of gram atom of carbon = 12 g / 12 g/mol = 1 g atoms
no of gram atom of hydrogen = 3 g / 1 g/mol = 3 g atoms
no of gram atom of oxygen = 8 g / 16 g/mol = 0.5 g atoms
Now we will calculate the atomic ratio by dividing the gram atoms with the 0.5 because it is the smallest number among these three.
C:H:O = 1/0.5 : 3/0.5 : 0.5/0.5
C:H:O = 2 : 6 : 1
The empirical formula of compound will be C₂H₆O
Answer:
Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature.
Explanation:
The expression for Charles's Law is shown below:

This states that the volume of the gas is directly proportional to the absolute temperature keeping the pressure conditions and the moles of the gas constant.
<u>Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature. </u>
<u>For example , if the temperature of the gas is reduced to half, the volume also reduced to half. </u>
<u>At -273.15 K, according to Charles's law, it is possible to make the volume of an ideal gas = 0.</u>
Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol