Answer:
1.4 *10^6 N/C
Explanation:
The electric field caused by a charge at a certain point is given by the equation:

where k is the Coulomb constant equal to 8.99 *10^9 Nm^2/C^2, q the charge of the particle in coulombs, r is the distance from the point to the charge in meters.
is the unitary vector that goes from the charge to the point. This vector will give us the direction of the Electric Field vector.
The unitary vector of the +5.0-μC charge will go to the right (+i), as the point is to the right of the charge. Then, the electric field caused by the charge will be:

The unitary vector of the -4.0-μC charge will go to the left (-i), as the point is to the left of the charge. Then, the electric field caused by the charge will be:

The electric field at the 30 cm mark will be the addition of both electric field:

Answer:
a 15.22 m/s
b 45.65 m
Explanation:
Using the same formula,
x = vt, where
x is now 45.65, and
t is 3 s, then
45.65 = 3v
v = 45.65/3
v = 15.22 m/s
See the attachment for the part b. We used the distance gotten in part B, to find question A
Answer:
T = 11.93 N
Explanation:
Newton's second law to the puck in the circular path
∑F = m*a Formula (1)
∑F : algebraic sum of the forces in radial direccion (N)
m : puck mass (kg)
a : radial acceleration of the puck (m/s²)
Data:
m = 0.085 kg
L = 0.72 m = R : radium of the circular path (m)
θ= one revolution = 2Π rad
t= 0.45 s
Angular speed of the puck
ω = θ/t
ω = 1 rev/0.45 s = (2π/0.45) rad/s
ω = 13.96 rad /s
Radial acceleration or centripetal
a = ω²*R
a = (13.96) ²* (0.72)
a = 140.3 m/s²
Magnitude of the tension in the string (T)
We apply the Formula (1)
∑F = m*a
T = (0.085 kg )* (140.3 m/s² )
T = 11.93 N
Answer:

Explanation:
Force on a current carrying rod due to magnetic field is given as

here we know that
current in the rod


now magnetic force is balanced by the weight of the rod
so we will have



Time=speed/acceleration
Gravitaional Acceleration=9.8 m/s^2
Speed=24.5 m/s
Time=24.5/9.8=2.5 s