It is advisable to wear long sleeve when when a student is working in a chemistry lab so that to protect arms from lab chemicals. when someone enter the chemistry lab to wort or to study should be well prepared with appropriate gears and security measure to avoid injury.
The molar mass of NH3
N = 14
H3 = 3
total = 17
The fraction of nitrogen is 14/17
So 14/17 x 125 = 102.94g
Answer:
feed = 220.77 kg/s; maximum production rate of solid crystal = 416 kg/s; the rate of supplying fresh feed to obtain the production rate = 1.6
Explanation:
Material or mass balance can be used to estimate the mass flow rates of all the streams in the diagram shown in the attached file.
Overall balance: 
Water: 
Using substitution method, we have:
= 220.77 kg/s
= 4.16 kg/s
The maximum production rate of solid crystal is
= 10*4.16 = 416 kg/s
Around evaporator:

kg/s
Around the mixing point:

Solid crystal: 
Using the last two equations, we can obtain:


kg/s
The rate of supplying fresh feed to obtain the production rate is:
= 352.5/220.77 = 1.6
Answer :
The balanced chemical reaction will be,

Explanation :
Balanced chemical reaction : It is defined as the reaction in which the number of atoms of individual elements present on reactant side must be equal to the product side.
If the amount of atoms of each type on the left and right sides of a reaction differs then to balance the equation by adding coefficient in the front of the elements or molecule or compound in the chemical equation.
The coefficient tell us about that how many molecules or atoms present in the chemical equation.
When sulfuric acid react with potassium hydroxide then it react to give potassium sulfate and water as a product. This reaction is known as acid-base reaction.
The balanced chemical reaction will be,
