Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
Answer:
a) V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
, b) Vb = -1.92 10⁻⁷ V c) the sign of the potential change
Explanation:
The electrical potential for a point charge
V = k q / r
Where k is the Coulomb constant that you are worth 8.99 10⁹ N m² / C²
a) potential At point x = 0.250 cm = 0.250 10-2m
V_a = -8.99 10⁹ 1.6 10⁻¹⁹ /0.250 10⁻²
V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
b) point x = 0.750 cm = 0.750 10-2
Vb = 8.99 10⁹ (-1.6 10⁻¹⁹) /0.750 10⁻²
Vb = -1.92 10⁻⁷ V
potemcial difference
ΔV = Vb- Va
V_ba = (-5.7536 + 1.92) 10⁻⁷
V_ba = -3.83 10⁻⁷ V
c) To know what would happen to a particle, let's use the relationship between the potential and the electric field
ΔV = E d
The force on the particle is
F = q₀ E
F = q₀ ΔV / d
We see that the force on the particle depends on the sign of the burden of proof. Now the burden of proof is negative to pass between the two points you have to reverse the sign of the potential, bone that the value should be reversed
V_ba = 0.83 10⁻⁷ V
Answer:
a and b.
Explanation:
In general types of wave
1. Transverse wave :
In these waves particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
Ex : Electromagnetic wave , Radio wave .
2. Longitudinal wave :
In these waves particle are vibrate along the motion of waves.
Ex : Sound wave
Mechanical wave :
1 .These are transverse wave or Longitudinal wave or combination of them .
2.These waves required medium for propagation.
3. The particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
So the option a and b are correct.
To develop this problem we will apply the concepts related to the Doppler effect. The frequency of sound perceive by observer changes from source emitting the sound. The frequency received by observer
is more than the frequency emitted by the source. The expression to find the frequency received by the person is,

= Frequency of the source
= Speed of sound
= Speed of source
The velocity of the ambulance is


Replacing at the expression to frequency of observer we have,


Therefore the frequency receive by observer is 878Hz
Answer:
Explanation:
Mutual inductance is equal to magnetic flux induced in the secondary coli due to unit current in the primary coil .
magnetic field in a torroid B = μ₀ n I , n is number of turns per unit length and I is current .
B = 4π x 10⁻⁷ x (1000 / 2π x .16 )x 1 ( current = 1 A)
flux in the secondary coil
= B x area of face of coil x no of turns of secondary
= 4π x 10⁻⁷ x (1000 /2π x .16 ) .25 x 10⁻⁴ x 750
= 2 x 1000 x .25 x( 750 /.16) x 10⁻¹¹
2343.75 x 10⁻⁸
= 23.43 x 0⁻⁶ H.
.