Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Answer:
α = (ω²)/8π
Explanation:
The angular acceleration(α) of the carousel can be determined by using rotational
kinematics:
ω² =ωo² + 2αθ
Let's make α the subject of this equation ;
ω² - ωo² = 2αθ
α = (ω² −ωo²)/2θ
Now, from the question, since initially at rest, thus, ωo = 0
Also,since 2 revolutions, thus, θ = 2 x 2π = 4π since one revolution is 2π
Plugging in the relevant values to get ;
α = (ω²)/2(4π)
α = (ω²)/8π
Answer:
South and West
Explanation:
Those people are pushing the hardest. It will move south faster than it moves west.
Answer:
The magnitude of the rate of change of the child's momentum is 794.11 N.
Explanation:
Given that,
Mass of child = 27 kg
Speed of child in horizontal = 10 m/s
Length = 3.40 m
There is a rate of change of the perpendicular component of momentum.
Centripetal force acts always towards the center.
We need to calculate the magnitude of the rate of change of the child's momentum
Using formula of momentum


Put the value into the formula


Hence, The magnitude of the rate of change of the child's momentum is 794.11 N.