Explanation & answer:
Given:
Fuel consumption, C = 22 L/h
Specific gravity = 0.8
output power, P = 55 kW
heating value, H = 44,000 kJ/kg
Solution:
Calculate energy intake
E = C*P*H
= (22 L/h) / (3600 s/h) * (1000 mL/L) * (0.8 g/mL) * (44000 kJ/kg)
= (22/3600)*1000*0.8*44000 j/s
= 215111.1 j/s
Calculate output power
P = 55 kW
= 55000 j/s
Efficiency
= output / input
= P/E
=55000 / 215111.1
= 0.2557
= 25.6% to 1 decimal place.
Answer:
Explanation:
The speed of the water in the large section of the pipe is not stated
so i will assume 36m/s
(if its not the said speed, input the figure of your speed and you get it right)
Continuity equation is applicable for ideal, incompressible liquids
Q the flux of water that is Av with A the cross section area and v the velocity,
so,


the diameter decreases 86% so


Thus, speed in smaller section is 48.6 m/s
Combine all of the x's on one side of the equation and then finish the problem!
Answer:
Da=(1/4)Db
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
When s = Da, t = t

When s = Db, t = 2t

Dividing the two equations

Hence, Da=(1/4)Db