Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
Total energy saving will be 0.8 KWH
Explanation:
We have given there are 50 long light bulbs of power 100 W so total power of 50 bulb = 100×50 = 5000 W = 5 KW
30 bulbs are of power 60 W
So total power of 30 bulbs = 30×60 = 1800 W = 1.8 KW
Total power of 80 bulbs = 1.8+5 = 6.8 KW
Total time = 3 hour
We know that energy 
Now power of each CFL bulb = 25 W
So power of 80 bulbs = 80×25 = 2000 W = 2 KW
Energy of 80 bulbs = 2×3 = 6 KWH
So total energy saving = 6.8-6 = 0.8 KWH
Answer:
7.9 
Explanation:
Take the fact that mass is inversely proportional to accelertation:
m ∝ a
Therefore m = a, but because we are finding the change in acceleration, we would set our problem up to look more like this:

Using algebra, we can rearrange our equation to find the final acceleration,
:

Before plugging everything in, since you are being asked to find acceleration, you will want to convert 0.85g to m/s^2. To do this, multiply by g, which is equal to 9.8 m/s^2:
0.85g * 9.8
= 8.33
Plug everything in:
7.9
= 
(1590kg the initial weight plus the weight of the added passenger)
Answer:
(C) 4 beats per second.
Explanation:
As we know that the no of beats can be calculated as.
No. of beats is equal to difference in the tuning forks frequencies.
So,
.
Substitute the values of frequencies of 2 tuning forks in the above equation.

Therefore the number of beats per second will be hear by the observer is 4 beats per second.
Answer:
E) True. Ball B will go four times as high as ball A because it had four times the initial kinetic energ
Explanation:
To answer the final statements, let's pose the solution of the exercise
Energy is conserved
Initial
Em₀ = K
Em₀ = ½ m v²
Final
Emf = U = mg h
Em₀ = emf
½ m v² = mgh
h = v² / 2g
For ball A
h_A = v² / 2g
For ball B
h_B = (2v)² / 2g
h_B = 4 (v² / 2g) = 4 h_A
Let's review the claims
A) False. The neck acceleration is zero, it has the value of the acceleration of gravity
B) False. Ball B goes higher
C) False has 4 times the gravitational potential energy than ball A
D) False. It goes 4 times higher
E) True.