Explanation:
the question is unanswerable
Answer:
a) R `= 3.5 ohms
b) energy decipated = 560J
Explanation:
V = I . R
R = V / I
R `= 70 / 20
R `= 3.5 ohms
2)energy decipated = 1/2ij²
energy decipated = 1/2 x 2.8 x (20)²
energy decipated = 560J
Answer:
12.5 J
Explanation:
Force, F = 25 N
Distance, d = 0.5 m
The direction of force and the displacement is same.
Work is defined as the product of force in the direction of displacement and the displacement.
Work = Force x displacement x CosФ
Where, Ф be the angle between force and the displacement
Here, Ф = 0°
So, W = 25 x 0.5 x Cos0°
W = 12.5 J
We know that speed equals distance between time. Therefore to find the distance we have that d = V * t. Substituting the values d = (72 Km / h) * (1h / 3600s) * (4.0 s) = 0.08Km.Therefore during this inattentive period traveled a distance of 0.08Km