Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
The 1996 NHTSA study, Crash Outcome Data Evaluation System
(CODES), related traffic flow and medicinal accounts in seven states to measure
entire costs of wound from motor vehicle crashes. The research originate that the
mean inpatient costs for crash fatalities who were not using safety belts
were 55 percent <span>higher than for those who were belted.</span>
1.26 x 10²⁴particles
Explanation:
Given parameters:
Number of moles of the compound = 2.1 moles
Unknown:
Number of particles contained in the compound = ?
Solution:
A mole can be defined as the amount of a substance that contains Avogadro's number of particles 6.02 x 10²³.
The particles mentioned here can be atoms, molecules, formula units, ions, electrons, protons, neutrons and so forth.
To solve for the number of moles:
Number of particles = number of moles x 6.02 x 10²³
Number of particles = 2.1 x 6.02 x 10²³ = 12.64 x 10²³ = 1.26 x 10²⁴particles
Learn more:
mole calculation brainly.com/question/1841136
#learnwithBrainly
The correct option is: VAPORIZATION AND CONDENSATION.
Matters have the ability to change from one state to another state, this is called state transition. In the question given above, the carbon dioxide, which Uyen's was breathing out came in form of vapors and forms a cloud by condensing. Condensation is the process by which water droplets are formed when a vapor from comes in contact with cold surfaces. In the question given above, the vaporized gas condenses when it comes in contact with the humid air.
Answer :Solid in bottle a is ionic, solid in bottle b is molecular and solid in bottle c is ionic.
Explanation :
Ionic compound is formed when a metal atom donates one or more electrons to a non metal. This results in the formation of a cation ( a positive ion) and an anion ( a negative ion). These ions are bonded to each other by electrostatic attraction.
The intermolecular forces in case of a an ionic compound are very strong.
The melting point of a substance depends on how strongly the molecules are attracted to each other. Stronger the forces, higher is the melting point.
Therefore ionic compounds always have very high melting points.
On the other hand, covalent compounds have weak intermolecular forces. Therefore they have low melting points.
Based on above discussion, we can classify the given compounds as follows.
a) Solid in bottle a is Ionic as it has high melting point.
b) Solid in bottle b is molecular as it has low melting point.
c) Solid in bottle c is Ionic as it has high melting point.