Answer:
1. ΔE = 0 J
2. ΔH = 0 J
3. q = 3.2 × 10³ J
4. w = -3.2 × 10³ J
Explanation:
The change in the internal energy (ΔE) and the change in the enthalpy (ΔH) are functions of the temperature. If the temperature is constant, ΔE = 0 and ΔH = 0.
The gas initially occupies a volume V₁ = 20.0 L at P₁ = 3.2 atm. When the pressure changes to P₂ = 1.6 atm, we can find the volume V₂ using Boyle's law.
P₁ × V₁ = P₂ × V₂
3.2 atm × 20.0 L = 1.6 atm × V₂
V₂ = 40 L
The work (w) can be calculated using the following expression.
w = - P . ΔV
where,
P is the external pressure for which the process happened
ΔV is the change in the volume
w = -1.6 atm × (40L - 20.0L) = -32 atm.L × (101.325 J/1atm.L) = -3.2 × 10³ J
The change in the internal energy is:
ΔE = q + w
0 = q + w
q = - w = 3.2 × 10³ J
Answer:
We have to take 37.5 mL of a 0.400 M solution
Explanation:
Step 1: Data given
Stock volume = 100 mL = 0.100L
Stock concentration 0.400 M
Volume of solution he wants to make = 100 mL = 0.100L
Concentration of solution he wants to make = 0.150 M
Step 2: Calculate the volume of 0.400 M CuSO4 needed
C1*V1 = C2*V2
⇒with C1 = the stock concentration = 0.400M
⇒with V1 = the volume of the stock = TO BE DETERMINED
⇒with C2 = the concentration of the solution he wants to make = 0.150 M
⇒with V2 = the volume of the solution made = 0.100 L
0.400 M * V1 = 0.150M * 0.100L
V1 = (0.150M*0.100L) / 0.400 M
V1 = 0.0375 L = 37.5 mL
We have to take 37.5 mL of a 0.400 M solution
Answer: 238.6 J
Explanation:
According to the law of conservation of energy, energy can neither be created nor be destroyed. It can only be transformed from one form to another.
Endothermic reactions are those in which heat is absorbed by the system and thus the energy of products is higher than the energy of reactants.
For the given reaction:
Energy of A = 85.1 J
Energy of B = 87.9 J
Energy on reactant side = Energy of A + Energy of B + Energy absorbed 85.1 + 87.9 + 104.3 = 277.3 J
Energy on reactant side = Energy on product side = 277.3 J
Energy on product side = Energy of C + Energy of D
277.3 J = 38.7 J + Energy of D
Energy of D = 238.6 J
Thus chemical energy product D must contain is 238.6 J
Answer:
<h3>The answer is 1.03 g/cm³</h3>
Explanation:
The density of a substance can be found by using the formula

1 kg = 1000 g
2.06 kg = 2060 g
1 L = 1000 cm³
2 L = 2000 cm³
mass = 2060 g
volume = 2000 cm³
We have

We have the final answer as
<h3>1.03 g/cm³</h3>
Hope this helps you
Answer:
208.7°C was the initial temperature of the limestone.
Explanation:
Heat lost by limestone will be equal to heat gained by the water

Mass of limestone = 
Specific heat capacity of limestone = 
Initial temperature of the limestone = 
Final temperature =
=T = 51.9°C

Mass of water= 
Specific heat capacity of water= 
Initial temperature of the water = 
Final temperature of water =
=T = 51.9°C



On substituting all values:


208.7°C was the initial temperature of the limestone.