Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
Answer : The correct option is, the negative log of the hydroxide ion concentration.
Explanation :
pOH : It is defined as the negative logarithm of hydroxide ion concentration. It is a measure of the alkalinity of the solution.
Formula used :
![pOH=-log[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3D-log%5BOH%5E-%5D)
is the concentration of
ions.
When pOH is less than 7, the solution is alkaline.
When pOH is more than 7, the solution is acidic.
When pOH is equal to 7, the solution is neutral.
Steak is a meat and juice is a liquid
Answer:
∇T = -32°C
Explanation:
T1 = 45°C
T2 = 13°C
∇T =?
∇T = change in temperature = final temperature - initial temperature
∇T = T2 - T1
∇T = 13 - 45
∇T = -32°C
The change in temperature is -32°C
Answer:
Helium.
Explanation:
Hydrogen in the bomb is used in the process of detonation. A stream of tritium, an isotope of hydrogen is released and this fissionable material is very unstable thus it turns during the detonation to helium 3. This triggers a series of reactions that produce large amounts of heat to the surrounding environment causing destruction.