Answer:
The equilibrium temperature is
21.97°c
Explanation:
This problem bothers on the heat capacity of materials
Given data
specific heat capacities
copper is Cc =390 J/kg⋅C∘,
aluminun Ca = 900 J/kg⋅C∘,
water Cw = 4186 J/kg⋅C∘.
Mass of substances
Copper Mc = 235g
Aluminum Ma = 135g
Water Mw = 825g
Temperatures
Copper θc = 255°c
Water and aluminum calorimeter θ1= 16°c
Equilibrium temperature θf =?
Applying the principle of conservation of heat energy, heat loss by copper equal heat gained by aluminum calorimeter and water
McCc(θc-θf) =(MaCa+MwCw)(θf-θ1)
Substituting our data into the expression we have
235*390(255-θf)=
(135*900+825*4186)(θf-16)
91650(255-θf)=(3574950)(θf-16)
23.37*10^6-91650*θf=3.57*10^6θf- +57.2*10^6
Collecting like terms and rearranging
23.37*10^6+57.2*10^6=3.57*10^6θf+91650θf
8.2*10^6=3.66*10^6θf
θf=80.5*10^6/3.6*10^6
θf =21.97°c
When the relationship between two variables are said to be proportional, it means that one variable is a constant multiple of the other variable. They are related by a constant of proportionality, usually denoted as k.
In this problem, the dependent variable is the distance in kilometers. Your mileage is limited with the amount of fuel you have. Thus, the independent variable is the liters of fuel. When these two are proportional, it could be expressed as
distance = k * liters of fuel, such that
distance/liters of fuel = k
By variation,
distance,1/liters of fuel,1 = distance,2/liters of fuel,2, where 1 denotes situation 1 and 2 denotes situation 2. Therefore,
999999 km /<span>999 liters = x km /</span><span>121212 liters, where x is the unknown distance. We can now therefore find the value of x.
x = (999999*121212)/999
x = 121333212 kilometers</span>
Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet
As per given equation we have

now as per the dimensional analysis we can say that dimension of right side of equation must be equal to left side of the equation
now as per left side of equation its dimension is same as length or meter
now we can say it should be meter on right side also



similarly for other term we have



<em>so above are the dimensions of b and c</em>
Answer:
Absolute error=0.006
Percentage Relative error=0.6
Explanation:
The resistors have resistance of 24 ohm and 8 ohm.
The change in resistance is 0.5 and 0.3 ohm respectively.
Relative error for parallel combination of resistors is
= dR/R²
= dR1/R1² + dR2/R2²
= 0.5/(24)² + 0.3/(8)²
= 0.5/ 24*24 + 0.3/ 64
= 0.5/576+0.3/ 64
= 32 + 172.8/ 36,864
=204.8/ 36,864=0.0055
=0.006
Percentage error =Relative error *100
= 0.006* 100 = 0.6