Answer :
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^22/m^3.
Explanation:
Given,
Atomic mass of silver = 107.87 g/mol
Density of silver = 10.35 g/cm^3
Converting to g/m^3,
= 10.35 g/cm^3 × 10^6cm^3/m^3
= 10.35 × 10^6 g/m^3
Avogadro's number = 6.022 × 10^23 atoms/mol
Fraction of lattice sites that are vacant in silver = 1 × 10^-6
Nag = (Na * Da)/Aag
Where,
Nag = Total number of lattice sites in Ag
Na = Avogadro's number
Da = Density of silver
Aag = Atomic weight of silver
= (6.022 × 10^23 × (10.35 × 10^6)/107.87
= 5.778 × 10^28 atoms/m^3
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^28 × 1 × 10^-6
= 5.778 × 10^22/m^3.
Since I'm assuming that its perfectly elastic, considering there's not enough information given, so I think that no energy is dissipated in the collision
hmax = h - d + { [ mpvp - mb√(2gd) ] / (mp+mb) }² / (2g)
Answer:
If the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
Explanation:
If a star's gravity is high enough, when it condenses on itself, it will form a black hole. Otherwise, it will create a large amount of highly dense matter, such as a neutron star. It can be said that if the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
<h2>
Option C is the correct answer.</h2>
Explanation:
We need to find how many calories is 1 BTU.
Given
1 BTU = 1054 J
1 calorie = 4.186 J
So we have
1 BTU = 4.186 x 251.79 J
1 BTU =251.79 calorie
1 BTU = 252 calorie.
Option C is the correct answer.