To solve this problem we will apply the concepts related to the kinematic equations of linear motion. From them we will consider speed as the distance traveled per unit of time. Said unit of time will be cleared to find the total time taken to travel the given distance. Later with the calculated average times and distances, we will obtain the average speed.
PART A)
The time taken to travel a distance of 250km with a speed of 95km/h is



Time taken for the lunch is

The time taken travel a distance of 250km with a speed of 55km/h



The total time taken is



The average speed is the ratio of total distance and total time


PART B)
As the displacement is zero the average velocity is zero.
Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Refer to the diagram shown below.
Neglect wind resistance, and use g = 9.8 m/s².
The pole vaulter falls with an initial vertical velocity of u = 0.
If the velocity upon hitting the pad is v, then
v² = 2*(9.8 m/s²)*(4.2 m) = 82.32 (m/s)²
v = 9.037 m/s
The pole vaulter comes to res after the pad compresses by 50 cm (or 0.5 m).
If the average acceleration (actually deceleration) is (a m/s²), then
0 = (9.037 m/s)² + 2*(a m/s²)*(0.5 m)
a = - 82.32/(2*0.5) = - 82 m/s²
Answer: - 82 m/s² (or a deceleration of 82 m/s²)
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct answer is option c
Explanation:
Faraday states that when there is a change in magnetic field of a coil of a wire, it means that there exist an emf in the circuit which in induced due to the change in the magnetic flux
From the question two separate but nearby coils are mounted along the axis. First coil is connected to the power supply and the current flow is controlled by the supply.When the current alternates, it would produce magnetic field ,also the second coil is connected to an ammeter which indicates the current that is flowing in it when current in the first coil changes
This magnetic field that is produce would cause a change flux which would induce current in the second coil so the ammeter would indicate current flow in the second coil
a is incorrect because the current in fir coil is not change hence flux won't change therefore current is is not induced in second coil
This is the same reason b is incorrect
d is incorrect due to the fact that when the second coil is connected to a power supply by rewiring it to be in series with first coil the law of electromagnetism would no longer hold so he ammeter would show no reading
The answer would be . Since we are looking for the spring constant you would need to use the formula

. Then you'd substitute, for PEs and x.

Then solve. k=500n/m