Answer:
10.347 minutes.
Explanation:
According to F = ma, she exerts force on camera of the magnitude
F = 0.67Kg*12m/
= 8.04N, assuming it took her one second to accelerate camera to 12m/s, then by newtons third law, which says every action has equal and opposite reaction , the camera exerts the same amount of force on the astronaut which gives her acceleration of a =
.
and velocity of V = 0.1130801680m/s.
at this velocity , the astronaut has to cover the distance of 70.2 meters, it will take her 620.7985075s = 10.347 min to get to the shuttle (using S = vt).
Answer:
1) Charge chord resistance is 75 Ω
2) Charge chord resistance is 6.33 Ω
Explanation:
1) To answer the question, we note that the the formula voltage is found as follows;
V = IR
Therefore,

2) Where the voltage, V = 19.5 V and the current, I = 3.33 A, we have;
Initial resistance R₁ = 19.5 V/(3.33 A) = 5.86 Ω
However, to reduce the current to 1.6 A, we have;

Therefore, where the resistance is found by the sum of the total resistance we have;
= R₁ + Charge chord resistance
∴ 12.1875 = 5.86 + Charge chord resistance
Hence, charge chord resistance = 6.33 Ω
Answer:

Explanation:
For the first ball, the moment of inertia and the kinetic energy is:


So, replacing, we get that:

At the same way, the moment of inertia and kinetic energy for second ball is:


So:

Then,
is equal to
, so:




Finally, solving for
, we get:

Answer:
T = 693.147 minutes
Explanation:
The tank is being continuously stirred. So let the salt concentration of the tank at some time t be x in units of kg/L.
Therefore, the total salt in the tank at time t = 1000x kg
Brine water flows into the tank at a rate of 6 L/min which has a concentration of 0.1 kg/L
Hence, the amount of salt that is added to the tank per minute = 
Also, there is a continuous outflow from the tank at a rate of 6 L/min.
Hence, amount of salt subtracted from the tank per minute = 6x kg/min
Now, the rate of change of salt concentration in the tank = 
So, the rate of change of salt in the tank can be given by the following equation,

or, 
or, T = 693.147 min (time taken for the tank to reach a salt concentration
of 0.05 kg/L)