Answer:
The simplified expression is 
Explanation:
From the question we are told that

So simplifying we have


Thus the simplified formula is 
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
Answer:
F = 19.375 x 10^-6 N
Explanation:
This problem can be solved by applying Coulomb's Law, which lets us determine the force between two electrically charged particles.
It is defined as
F = (ke * q1 * q2)/ r^2
Where,
ke = is Coulomb's constant ≈ 9×10^9 N⋅m^2⋅C^−2
q1 = 5.0 x 10^-8 C
q2 = 1.0 x 10^-7 C
r = 5 ft = 1,524 m
F = (9×10^9 N⋅m^2⋅C^−2)*(5.0 x 10^-8 C)*(1.0 x 10^-7 C)/ ((1,524 m)^2)
F = (9×10^9 N⋅m^2⋅C^−2)*(5.0 x 10^-8 C)*(1.0 x 10^-7 C)/ ((1,524 m)^2)
F = 19.375 x 10^-6 N
Answer:

Explanation:
Assuming uniform spread of sound with no significant reflections or absorption. We know that sound intensity varies
where r is the distance
Since intensity is given then when at 3 m


Since we have the constant then at 4m
Intensity, 