Answer:
C
Explanation:
Formula E=F/C also E=V/d
In this case use the second formula; E=V/d
Data given; E=4N/C d=8m
So v=E X d
V=4x8=32V
k.e=eV= 2X32=64eV
E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.
For this, we need the formula:
V = k q / r
where k is the Coulombs law constant = 9 x 10^9 N
q is the charge of the hydrogen nucleus (proton) = <span>1.6 x 10^-19 C</span>
r is the distance
Simply plug in the values and solve for V
Answer:
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Explanation:
Hi there!
The equations of height and velocity of the ball are the following:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t²
v = v0 + g · t
Where:
y = height at time t.
y0 = initial height.
v0 = initial velocity.
t = time.
g = acceleration due to gravity (-9.81 m/s² considering the upward direction as positive).
v = velocity of the ball at time t.
Placing the origin at the throwing point, y0 = 0.
Let´s use the equation of velocity to obtain the time at which the velocity is 12.0 m/s / 2 = 6.00 m/s.
v = v0 + g · t
6.00 m/s = 12.0 m/s -9.81 m/s² · t
(6.00 - 12.0)m/s / -9.81 m/s² = t
t = 0.612 s
Now, let´s calculate the height of the baseball at that time:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t² (y0 = 0)
y = 12.0 m/s · 0.612 s - 1/2 · 9.81 m/s² · (0.612 s)²
y = 5.51 m
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Have a nice day!
Answer: If the net force acting on an object doubles, its acceleration is doubled. If the mass is doubled, then acceleration will be halved. If both the net force and the mass are doubled, the acceleration will be unchanged.
Explanation: