Answer:
Terminal velocity of object = 12.58 m/s
Explanation:
We know that the terminal velocity is attained when drag force and gravitational force are of the same magnitude.
Gravitational force = mg = 80 * 9.8 = 784 N
Drag force = 
Equating both, we have

So v = 12.58 m/s or v = -15.58 m/s ( not possible)
So terminal velocity of object = 12.58 m/s
Answer:
V = V_0 - (lamda)/(2pi(epsilon_0))*ln(R/r)
Explanation:
Attached is the full solution
From
the problem statement, this is a conversion problem. We are asked to convert
from units of grams to units of kilograms. To do this, we need a
conversion factor which would relate the different units involved. We either
multiply or divide this certain value to the original measurement depending on
what is asked. From literature, we will find that 1000 grams is equal to 1 kilogram. We use this as follows:
<span> 1.440x10^6 g ( 1 kg / 1000 g ) = 1440 kg</span><span>
</span>
Answer:
The impact force will be same for both the cases.
Explanation:
The rate of change of momentum is known as the Impulse and is given by:

where
I = Impulse


Now,
In first case both the cars are identical and have same velocity and in the second case, the wall is stationary.
Also, in both the cases the car does not bounces off the things it hit.
Thus

Thus
Impact force, 
Therefore, impact force is same for both the cases.