<span>In order to calculate the surface are of the sheet of paper in square centimeters you must first convert the dimensions of the paper to centimeters. You can do this by multiplying 8.5 * 2.54 and 6.5 * 2.54. The paper measures 21.59cm by 16.51cm. To find the surface area you multiply the dimensions of the paper to equal 356.4509cm2</span>
Answer:
DNA between a human and a banana is 41 percent similar.
Explanation:
Acetaminophen as a chemical formula of C8H9NO2. The molar
masses are:
C8H9NO2 = 151.163 g/mol
C = 12 g/mol
H = 1 g/mol
N = 14 g/mol
O = 16 g/mol
<span>TO get the mass percent, simply multiply the molar mass of
each elements with the number of the
element divide by the molar mass of acetaminophen, that is:</span>
%C = [(12 * 8) / 151.163] * 100% = 63.50%
%H = [(1 * 9) / 151.163] * 100% = 5.954%
%N = [(14 * 1) / 151.163] * 100% = 9.262%
<span>%O = [(16 * 2) / 151.163] * 100% = 21.17% </span>
Answer:
The molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of sugar (C12H22O11) = 186.55 grams
Molar mass of C12H22O11 = 342.3 g/mol
Volume of water = 250.0 mL = 0.250 L
Step 2: Calculate moles sugar
Moles sugar = mass sugar / molar mass sugar
Moles sugar = 186.55 grams / 342.3 g/mol
Moles sugar = 0.545 moles
Step 3: Calculate molarity of the sugar solution
Molarity = moles sugar / volume of water
Molarity = 0.545 moles / 0.250 L
Molarity = 2.18 MThe molarity of this sugar solution in water is 2.18 M