Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
Answer:
Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
Explanation:
Dot product between vec A and vec B is
A.B = ║A║ ║ B║ cos θ
Here, both ║A║ and ║B║ are positive and value of cos θ depends upon θ and lies between 1 and -1
So, Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally
Answer:
Term 1 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (317 × 10⁻⁵)
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Explanation:
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (σᵥ /V)² + (2 σᵢ/ɪ)² + (2 σʀ /R)² + (2 σᵣ /r)²
mean measurements
Voltage, V = (403 ± 1) V,
σᵥ = 1 V, V = 403 V
Current, I = (2.35 ± 0.01) A
σᵢ = 0.01 A, I = 2.35 A
Coils radius, R = (14.4 ± 0.3) cm
σʀ = 0.3 cm, R = 14.4 cm
Curvature of the electron trajectory, r = (7.1 ± 0.2) cm.
σᵣ = 0.2 cm, r = 7.1 cm
Term 1 = (σᵥ /V)² = (1/403)² = 0.0000061573 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (2 σᵢ/ɪ)² = (2×0.01/2.35)² = 0.000072431 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (2 σʀ /R)² = (2×0.3/14.4)² = 0.0017361111 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (2 σᵣ /r)² = (2×0.2/7.1)² = 0.0031739734 = (317 × 10⁻⁵)
The relative value of the e/m ratio is a sum of all the calculated terms.
(σ ₑ/ₘ) / (e/m)
= (0.616 + 7.24 + 174 + 317) × 10⁻⁵
= (498.856 × 10⁻⁵)
= (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Hope this Helps!!!