Answer:
Option B
The work done on it by gravity is -118 J and the work done on it by the tension in the string is zero.
Explanation:
Total displacement, s is given by
s=r+r where r is the radius, which for this case is 2m
s=2+2=4m
Since work, W is a product of force and displacement
W=Fs but F=mg where F is force, s is displacement, m is mass and g is acceleration due to gravity, taken as
W=m(-g)s, here, g is negative because acceleration due to gravity is directed downwards
3Kg*-9.81*4=-117.72 J approximately -118 J
The work done due to tension is given by
where
is the angle between displacement and force. Since tension and displacement are perpendicular, then the angle
is
hence
W=0 because cos 90 is zero
Therefore, the correct option is B