Answer:
The net torque is 0.0372 N m.
Explanation:
A rotational body with constant angular acceleration satisfies the kinematic equation:
(1)
with ω the final angular velocity, ωo the initial angular velocity, α the constant angular acceleration and Δθ the angular displacement (the revolutions the sphere does). To find the angular acceleration we solve (1) for α:

Because the sphere stops the final angular velocity is zero, it's important all quantities in the SI so 2.40 rev/s = 15.1 rad/s and 18.2 rev = 114.3 rad, then:

The negative sign indicates the sphere is slowing down as we expected.
Now with the angular acceleration we can use Newton's second law:
(2)
with ∑τ the net torque and I the moment of inertia of the sphere, for a sphere that rotates about an axle through its center its moment of inertia is:
With M the mass of the sphere an R its radius, then:

Then (2) is:

The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>
Explanation :
Takumi wears sunscreen and a hat each time he works in the yard. This is to protect himself with the strong radiation coming from the sun. UV rays that are coming from the sun are the main cause of skin cancer.
Stochastic effects are the effects that are caused by chance. Cancer is one of the main stochastic effects.
So, the correct option is (b) "the severity of stochastic effects, such as cancer".
We will convert the 1dm3 in terms of cm3 as follows:
1dm^3 = (10 cm)^3
= 1000 cm^3
The mass of platinum is equal to 900 lb.
Then we will convert the mass in terms of grams as follows:
1 lb = 453.6 g
900 = 900 x 453.6 g
= 408240 g
Then density of platinum is equal to 21.4 g/cm^3
We will calculate the volume of platinum in mass 408240 g as follows:
Volume of platinum = mass of platinum / density of platinum
= 408240 g / 21.4 g/cm^3
= 19076.6 cm^3
The total volume of platinum is 19076.6 cm^3
The volume of platinum in 1 L bar is 1000cm^3
So, to calculate the number of bars we will use the formula as follows;
Number of bars = volume of platinum available / volume of platinum required in 1 L bar
= 19076.6 cm^3 / 1000 cm^3
= 19
So, the number of bars are 19.