Answer: The empirical formula of the compound is 
Explanation:
Empirical formula is defined formula which is simplest integer ratio of number of atoms of different elements present in the compound.
Percentage of iron in a compound = 36.76 %
Percentage of sulfur in a compound = 21.11 %
Percentage of oxygen in a compound = 42.13 %
Consider in 100 g of the compound:
Mass of iron in 100 g of compound = 36.76 g
Mass of iron in 100 g of compound = 21.11 g
Mass of iron in 100 g of compound = 42.13 g
Now calculate the number of moles each element:
Moles of iron=
Moles of sulfur=
Moles of oxygen=
Divide the moles of each element by the smallest number of moles to calculated the ratio of the elements to each other
For Iron element = 
For sulfur element =
For oxygen element = 
So, the empirical formula of the compound is 
Answer:Hydrogen is placed such because it exhibits some similar characteristics of both group1 and group VII elements.
Explanation:
The reason why hydrogen is similar to group 1 metals:
#It has same valence electron and inorder achieve octet state it can lose that electron and forms H+ ion
#It acts as a good reducing agent similar to group1 metals
#It can also halides
Similarity to halogens:
#hydrogen can also gain one electron to gain noble gas configuration. It can combine with other non metals to form molecules with covalent bonding.
#It exists as diatomin molecule,H2
#Have the same electronegativity nature
#its reaction with other metal
Answer:
A) 3.59 cm
Explanation:
Given that :-
The density of the gold ingot = 
Given that:- Mass = 5.50 lbs
Also, considering the conversion of lbs to g as shown below:-
1 lb = 453.592 g
Thus,
Mass =
= 2494.756 g
The volume = Length*Breadth*Height
Given that:- Length = 12.0 cm , Breadth = 3.00 cm
Considering the expression for density as:-


Solving for height, we get that:-
Height=3.59 cm
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Explanation: Saponification reaction is a reaction in which hydrolysis of fats takes place under basic conditions giving glycerol and a salt of corresponding fatty acid.
We are given a Fatty acid called as Trimyristin.
Its reaction with KOH leads to the formation of soap and is given by the equation:


The condensed structural formula for the equation is given in the image attached.