Answer:

Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=18ft/s
Final velocity,v=38ft/s
Time=t=3 s
We have to find the average acceleration over that 3 s period.
We know that
Average acceleration,a=
Using the formula
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Hence, the average acceleration=
A roller coaster accelerates from an initial velocity of 6.0 m/s to a final velocity of 70 m/s over 4 seconds. whats the acceleration
Answer:
A. Create radioactive waste i believe
Explanation:
1. a. longitudinal waves.
There are two types of waves:
- Transverse waves: in transverse waves, the oscillations of the wave occur in a direction perpendicular to the direction of propagation of the wave
- Longitudinal waves: in longitudinal waves, the oscillations of the waves occur parallel to the direction in which the waves are travelling.
So, these types of waves are called longitudinal waves.
2. d. a medium
There are two types of waves:
- Electromagnetic waves: these waves are produced by the oscillations of electric and magnetic field, and they can travel both in a medium and also in a vacuum (they do not need a medium to propagate)
- Mechanical waves: these waves are produced by the oscillations of the particles in a medium, so they need a medium to propagate - therefore, the correct choice is d. a medium
3. a. AM/FM radio
Analogue signals consist of continuous signals, which vary in a continuous range of values. On the contrary, digital signals consist of discrete signals, which can assume only some discrete values. For AM and FM radios, signals are transmitted by using analogue signals.
Answer:
a = 6.53 m/s^2
v = 11.5689 m/s
Explanation:
Given data:
engine power is 217 hp
70 % power reached to wheel
total mass ( car + driver) is 1530 kg
from the data given
2/3 rd of weight is over the wheel
w = 2/3rd mg
maximum force

we know that F = ma


the new power is 


solving for speed v

![v = 0.7 \frac{217 [\frac{746 w}{1 hp}]}{1500 \times 6.53}](https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%200.7%20%5Cfrac%7B217%20%5B%5Cfrac%7B746%20w%7D%7B1%20hp%7D%5D%7D%7B1500%20%5Ctimes%206.53%7D)
v = 11.5689 m/s