Explanation:
Upstroke is a mechanism which helps to raise the plunger and downstroke helps to help lower the plunger. On the up-stroke of the plunger, the lower valve opens and the upper valve is closed. ... Whereas, on the downstroke, the lower valve closes and the upper one opens.
Answer:
42.11 years old
Explanation:
Given that:
In 2000, a 20-year-old astronaut left Earth to explore the galaxy; her spaceship travels at 2.5 x 10^8 m/s. She returns in 2040
To find her age we use:

Δtm is time interval for the observer stationary relative to the sequence of
events = 2040 - 2000 = 40 years
Δts is is the time interval for an observer moving with a speed v relative to the sequence of event
v = velocity = 2.5 x 10^8 m/s
c = speed of light = 3 x 10^8 m/s

Here age in 2000 is 20 year, therefore when she appear she would be 20 year + 22.11 year = 42.11 years old
Answer:
Explanation:
Given that, .
R = 12 ohms
C = 500μf.
Time t =? When the charge reaches 99.99% of maximum
The charge on a RC circuit is given as
A discharging circuit
Q = Qo•exp(-t/RC)
Where RC is the time constant
τ = RC = 12 × 500 ×10^-6
τ = 0.006 sec
The maximum charge is Qo,
Therefore Q = 99.99% of Qo
Then, Q = 99.99/100 × Qo
Q = 0.9999Qo
So, substituting this into the equation above
Q = Qo•exp(-t/RC)
0.9999Qo = Qo•exp(-t / 0.006)
Divide both side by Qo
0.9999 = exp(-t / 0.006)
Take In of both sodes
In(0.9999) = In(exp(-t / 0.006))
-1 × 10^-4 = -t / 0.006
t = -1 × 10^-4 × - 0.006
t = 6 × 10^-7 second
So it will take 6 × 10^-7 a for charge to reached 99.99% of it's maximum charge
Answer:
Part a)
%
Part b)
%
Explanation:
As we know that total power used in the room is given as

here we have






Part a)
Since power supply is at 110 Volt so the current obtained from this supply is given as


now resistance of transmission line



now power loss in line is given as



Now percentage loss is given as


%
Part b)
now same power must have been supplied from the supply station at 110 kV, so we have


now power loss in line is given as



Now percentage loss is given as


%
To solve this problem we will use the Force equation according to the definition given in Newton's second law. There we have that the Force is equal to

Where,
m = mass
a = acceleration
Our values are given as



Considering that both mass are equal to one, we have that:



Therefore the truck exert a force on the car of 11kN