Reaction is producing more reactants than products
We are given with
4.35 g Phosphoric acid
5.25 g KOH
3.15 g K3PO4 produced
The reaction is
H3PO4 + 3KOH => K3PO4 + 3H2O
First, convert masses into moles.
Then, determine the limiting reactant.
Next, determine the maximum amount of K3PO4 that can be produced from the limiting reactant.
Lastly, calculate the percent yield by dividing the actual amount produced by the theoretical amount produced.
Explanation:
The - 3 degree C( carbon atom) 2p atomic orbital + methyl C-H sigma molecular orbital because one C-H bond has to dissolve its bond and provide the H that is sigma molecular orbital and the carbonation is type 3 degree sp2 carbon.
Hyperconjugation is the stabilizing effect arising from the electrons ' engagement in a π-bond (usually C-H or C-C) with a neighboring empty or partly filled p-orbital or π-orbital to provide an expanded molecular orbital that enhances system stability.
CaCO₃ + 2HCl = CaCl₂ + CO₂ + H₂O
n(CaCO₃)=m(CaCO₃)/M(CaCO₃)
n(CaCO₃)=13.00/100.09=0.1299 mol
Δm=13.00+52.65-60.32=5.33 g
m(CO₂)=5.33 g
n(CO₂)=5.33/44.01=0,1211 mol
w=0.1211/0.1299=0,9323 (93.23%)
Answer: C. 25.6 kPa
Explanation:
The Gauge pressure is defined as the amount of pressure in a fluid that exceeds the amount of pressure in the atmosphere.
As such, the formula will be,
PG = PT – PA
Where,
PG is Gauge Pressure
PT is Absolute Pressure
PA is Atmospheric Pressure
Inputted in the formula,
PG = 125.4 - 99.8
PG = 25.6 kPa
The gauge pressure inside the container is 25.6kPa which is option C.