Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz
Answer: The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.
Explanation:
Mass of the astronaut on the moon , m= 72 kg
Acceleration due to gravity on moon,g = 1.63 
According to Newton second law of motion: F = ma
This will changes to = Weight = mass × g

The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.
For the answer to the question above,
<span>To be 0.1 miles away from the check point ,
the car has to travel 1.4 miles OR 1.6 miles. </span>
53 miles = 60 minutes
1.4 miles = 1.4 / 53 X 60 = 1.5849056 minutes OR 95.1 seconds
<span>1.6 miles = 1.6 /53 X 60 = 1.8113207 minutes OR 108.7 seconds
</span>So the answer is <span>95.1s and 108.7s
I hope my answer helped you</span>
Answer:
(A) Q = 2.26×10⁶J
(B) ΔT = 9°C
(C)
Explanation:
We have been given the mass of the hiker, the volume of water from which we can calculate the mass knowing that the density if water is 1000kg/m³.
Evaporation is a phase change and occurs at a constant temperature. We would use the latent heat of vaporization to calculate the amount of heat evaporated.
We would then equate this to the heat change it brings about in the hiker's body and then calculate the temperature drop.
See the attachment below for full solution.