Momentum question. This is an inelastic collision, so
m1v1+m2v2=Vf(m1+m2)
Vf=(m1v1+m2v2)/(m1+m2)=[(120kg)(0m/s)+(60kg)(2m/s)] / (120kg+60kg)
Vf=120kg m/s / 180kg
Vf=0.67m/s
0.67m/s
Answer:
U = 1794.005 × 10⁶ J
Explanation:
Data provided;
Capacitance of the original capacitor, C = 1.27 F
Potential difference applied to the original capacitor, V = 59.9 kV
= 59.9 × 10³ V
Now,
The Potential energy (U) for the capacitor is calculated as:
Potential energy of the original capacitor, U =
× C × V²
on substituting the respective values, we get
U =
× 1.27 × ( 59.9 × 10³ )²
or
U = 1794.005 × 10⁶ J
Given:
Ca = 3Cb (1)
where
Ca = heat capacity of object A
Cb = heat capacity f object B
Also,
Ta = 2Tb (2)
where
Ta = initial temperature of object A
Tb = initial temperature of object B.
Let
Tf = final equilibrium temperature of both objects,
Ma = mass of object A,
Mb = mass of object B.
Assuming that all heat exchange occurs exclusively between the two objects, then energy balance requires that
Ma*Ca*(Ta - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb) (3)
Substitute (1) and (2) into (3).
Ma*(3Cb)*(2Tb - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb)
3(Ma/Mb)*(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Define k = Ma/Mb, the ratio f the masses.
Then
3k(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Tf(1+3k) = Tb(1+6k)
Tf = [(1+6k)/(1+3k)]*Tb
Answer:

where
<span>Answer:
For a disc, the moment of inertia about the perpendicular axis through the center is given by 0.5MR^2.
where M is the mass of the disc and R is the radius of the disc.
For the axis through the edge, use parallel axis theorem.
I = I(axis through center of mass) + M(distance between the axes)^2
= 0.5MR^2 + MR^2 (since the axis through center of mass is the axis through the center)
= 1.5 MR^2</span>
Answer:

Explanation:
First calculate the mass of the asteroid. To do so, you need to find the volume and know the density of iron.
If r = d/2 = 645ft, then:


So


Once you know both masses, you can calculate the force using Newton's universal law of gravitation:

Where G is the gravitational constant:

