Answer:

Explanation:
Given that
Speed of neon = 350 m/s
Un-certainity in speed= (0.01 ÷ 100) × 350
= 0.035 m/s
As per heisenberg uncertainty principle
....... (i)
substituting the values in equation (i)

In terms of rNe i.e 38 pm = 



Therefore the smallest possible length of the box inside in which the atom could be known for locating with certainty is 
Answer: The reaction is not at equilibrium and will proceed to make more products to reach equilibrium.
Explanation:
Equilibrium constant is defined as the ratio of concentration of products to the concentration of reactants each raised to the power their stoichiometric ratios. It is expressed as
K is the constant of a certain reaction when it is in equilibrium, while Q is the reaction quotient of activities of products and reactants at any stage other than equilibrium of a reaction.
For the given chemical reaction:
The expression for
is written as:
Given :
= 54.8
Thus as
, the reaction will shift towards the right i.e. towards the product side.
Answer:
0.3229 M HBr(aq)
0.08436M H₂SO₄(aq)
Explanation:
<em>Stu Dent has finished his titration, and he comes to you for help with the calculations. He tells you that 20.00 mL of unknown concentration HBr(aq) required 18.45 mL of 0.3500 M NaOH(aq) to neutralize it, to the point where thymol blue indicator changed from pale yellow to very pale blue. Calculate the concentration (molarity) of Stu's HBr(aq) sample.</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between HBr(aq) and NaOH(aq).
NaOH(aq) + HBr(aq) ⇄ NaBr(aq) + H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the HBr present reacts with NaOH in a 1:1 molar ratio.

<em>Kemmi Major also does a titration. She measures 25.00 mL of unknown concentration H₂SO₄(aq) and titrates it with 0.1000 M NaOH(aq). When she has added 42.18 mL of the base, her phenolphthalein indicator turns light pink. What is the concentration (molarity) of Kemmi's H₂SO₄(aq) sample?</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between H₂SO₄(aq) and NaOH(aq).
2 NaOH(aq) + H₂SO₄(aq) ⇄ Na₂SO₄(aq) + 2 H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the H₂SO₄ present reacts with NaOH in a 1:2 molar ratio.

The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C
3 Mg + 1 Fe2O3 →2 Fe + 3MgO
Type of Reaction: Single displacement.