PART A)
Equivalent resistance in parallel is given as

now we have


PART B)
since potential difference across all resistance will remain same as all are in parallel
so here we can use ohm's law

for 4 ohm resistance we have


PART C)
since potential difference across all resistance will remain same as all are in parallel
so here we can use ohm's law

for 8 ohm resistance we have


Radio wave is about 3.10^8m/s divided by 10^8 hz is 3 nesters sound wave is 343m/s so thus Equal to approximately 0.78
Answer:
Canyon is 50.176 meter deep.
Explanation:
The students is standing on the rim of the canyon and drops down a rock from the rim(cliff). We have to find what is the depth of the canyon i.e. how much below is the ground from the cliff.
Given data:
Time = t = 3.2 s
Initial velocity =
= 0 m/s
Gravitational acceleration = g = 9.8 m/s²
Height = h = ?
According to second equation of motion

As initial velocity is zero, So the first term of right hand side of above equation equal to zero

h = (0.5)(9.8)(3.2)²
h = 50.176 m
This means, the rock traveled 50.176 meters to reach the bottom of the Canyon. So, the Canyon is 50.176 meter deep.
This is very good conceptual question and can clear your doubts regarding work-energy theorem.
Whenever force is perpendicular to the direction of the motion, work done by that force is zero.
According to work-energy theorem,
Work done by all the force = change in kinetic energy.
here, work done = 0.
Therefore,
0=change in kinetic energy
This means kinetic energy remains constant.
Hope this helps